Lektor, akolita

To posługi, które wkrótce w Kościele opolskim będą mogli podjąć świeccy.

Każdy, kto przyjął sakrament chrztu świętego, może sprawować w Kościele wiele różnych funkcji. – Może czytać czytanie na Mszy św., śpiewać psalm, poprowadzić modlitwę wiernych. Takich funkcji jest bardzo dużo, zarówno w przestrzeni liturgicznej, jak i pozaliturgicznej. Natomiast posługa (łac. ministerium), jest czymś znacznie więcej niż funkcja.

Posługę otrzymuje się we wspólnocie wierzących jako konkretną misję oficjalnie powierzoną przez biskupa. To znaczy, że dana osoba zostaje zaproszona do wyjątkowego zadania w Kościele, co oczywiście wiąże się z odpowiednim przygotowaniem i formacją.

Lektor czyta czytanie podczas Mszy św., a jeśli nie ma psałterzysty – śpiewa psalm. W przestrzeni jego posługi jest przygotowanie modlitwy wiernych, aby była ona osadzona w realiach parafialnych, a także napisanie komentarzy, które wprowadzą wiernych w liturgię, a tym samym zwiększą ich świadomość liturgiczną.

Pełniący posługę lektora ma troszczyć się o księgi liturgiczne i przygotowywać w parafii osoby do pełnienia funkcji lektorskich. Będzie mógł przygotowywać i prowadzić różne nabożeństwa, a w przestrzeni pozaliturgicznej – pomagać w głoszeniu wiary w codzienności, np. prowadząc grupy biblijne.

Akolita, tak jak i lektor, wspiera duszpasterzy w przestrzeni liturgicznej. – Kiedy nie ma diakona, akolita przygotowuje ołtarz, począwszy od rozłożenia korporału. Jako nadzwyczajny szafarz Komunii św. może udzielać ją wiernym. Ma być zatroskany o naczynia liturgiczne i paramenty liturgiczne. Z kolei poza Mszą św. może prowadzić nabożeństwa przed wystawionym Najświętszym Sakramentem, zanosić Komunię św. do chorych, koordynować służbę liturgiczną w parafii, a także podjąć posługę miłosierdzia.

Kursy dla przyszłych lektorów i akolitów przeprowadzi Diecezjalny Ośrodek Formacyjny we współpracy z Wydziałem Duszpasterskim. Zajęcia rozpoczną się w październiku 2025 r. i będą organizowane w soboty. Kandydatów czekają wykłady z zakresu teologii, Pisma Świętego czy liturgii, a także warsztaty praktyczne – w przypadku lektorów związane m.in. z umiejętnością dobrego czytania i posługiwania się mikrofonem, a w przypadku akolitów – funkcjonowania w przestrzeni liturgicznej.